Pomoc jsem asi identifikovaná osoba – počkat, kdo že to jsem?

Identifikovaná osoba – legislativně

Identifikovaná osoba

Podle paragrafu 6g novely zákona o dani z přidané hodnoty č. 235/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen “ZDPH”), tedy včetně zákona č. 241/2013 Sb. je za identifikovanou osobu považovaná:

  • Osoba povinná k dani, která není plátcem DPH, nebo také právnická osoba nepovinná k dani, která kupuje v tuzemsku zboží z jiného členského státu EU a toto zboží je předmětem DPH. Výjimka platí pro osoby, které jsou prostředníkem v takzvaném třístranném obchodu v rámci EU.
  • Osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem DPH a která přijme zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku od osoby neusazené v tuzemsku. Jedná se například o poskytnutí služeb nebo dodání zboží.
  • Osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem DPH a která poskytne službu s místem plnění v jiném členském státě podle ustanovení § 9 odst. 1 ZDPH. Výjimkou je poskytnutí služby, která je v jiném členském státě osvobozena od daně.
  • Osoba povinná k dani, která není plátcem DPH a která má sídlo nebo provozovnu v tuzemsku a poskytuje vybrané služby v rámci zvláštního režimu jednoho správního místa.
  • Osoba povinná k dani, která není plátcem DPH, nebo právnická osoba nepovinná k dani, která kupuje v tuzemsku zboží z jiného členského státu podle § 2b ZDPH.
  • Osoba, která se dobrovolně jako identifikovaná osoba registruje z důvodů, které teprve nastanou.

Přeloženo do lidštiny:

Takže máme tu podnikatele (jo, to může být kdokoliv – fyzická osoba, právnická osoba, prostě kdokoliv), který obchoduje se zahraničím, ale DPH není jeho kámoš. No, aspoň ne úplně. Pro český trh, tedy tuzemsko, je stále neplátcem DPH. To znamená, že když dostane fakturu, klidně si ji celou hodí do nákladů nebo výdajů a nemusí řešit žádné složitosti jako základ daně, DPH nebo celkovou daň. Prostě je to jedno.

Když vystavuje faktury, tak na nich žádné DPH nefiguruje. To, co vystaví, to mu klient zaplatí, a to je jeho obrat. Všechno si hezky zapíše do příjmů nebo v případě plateb do výdajů.

Pokud se budete držet jen na českém písečku, tj. nakupujete od českých dodavatelů a prodáváte českým odběratelům, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu.

Ale jak víme, dneska je hodně produktů online a pokud nechcete zůstat jen u toho, že vaši klienti budou sousedi z vedlejšího města, musíte začít používat online nástroje! Jinak se pravděpodobně nepohnete z místa.

Pozor: Google Ads, Facebook, LinkeIn Canvu, OpenAI apod.

Takže, dostali jsme se k jádru pudla. Prodávat jen Aničce a Pepíkovi vám nestačí, chcete oslovit i lidi z druhé strany republiky? Super, ale co teď?

Nejdřív musíte o sobě dát vědět. Můžete denně postovat na sociálních sítích a budovat komunitu – to je běh na dlouhou trať. Nebo to chcete urychlit? Tady pozor! Zacílíte na klienty pomocí facebookové reklamy. Jenže ouha! Stanete se identifikovanou osobou, protože Facebook sídlí v Irsku.

Chcete pořádat webináře? Koupíte si Zoom. Cink. A jste tam kde jste byli zase identifikovanou osobou.

Jéé a co ty pěkné e-booky, loga, obrázky z fotobanky. Cink, cink, cink… Mám pokračovat? Prostě jste v pasti. Aha, že si to nedáte do nákladů a koupíte jako fyzická osoba? No dobře šidíte sami sebe, ale fajn.

Horší případ je pokud se Vám, ale ozve nějaký zajímavý klient ze zahraničí. Stačí ze Slovenska. Skvělé, nový klient! Domluvíte se, služba proběhne, a když vystavíte fakturu, cink? Cože proč teď Cink?

Vystavíte fakturu a je to o co jde?!

No a teď jste v pasti. I v tomto případě se stáváte identifikovanou osobou.

Co dělat? Tenhle „strašák“ je všude a brzy bude běžnou součástí podnikání. Jako roční daňové přiznání. Chápu, je to nepříjemné, ale co se dá dělat!

Opravdu se chcete zaseknout na tom, že to nepotřebujete? Koupit to jako soukromá osoba? Pokud to používáte k podnikání, mělo by to být zahrnuto do podnikání když opomenu to, že tím porušujete zákon o účetnictví, protože tím svým způsobem podhodnocujete náklady a nepodáváte tím tak věrný a poctivý obraz, tak za mě. Kličky nejsou na místě. Slovy George Josepha “ V podnikání není poražen nikdo, kdo se sám nevzdá.“

Tak už se přestaňte bát. Podnikání je o odvaze a růstu. Jinak to nemá smysl. Pokud chcete vydělávat 20 tisíc měsíčně, můžete chodit do práce a být v klidu. Kvůli tomu nemusíte podnikat.

Povinnosti identifikované osoby

Identifikovaná osoba je povinna podat přihlášku k registraci finančnímu úřadu do 15 dnů ode dne, kdy se stala identifikovanou osobou. Tuto přihlášku nemusí na rozdíl od plátců DPH podávat elektronicky. Další povinností identifikované osoby je vést v evidenci pro účely DPH veškeré údaje, které se vztahují k jejím daňovým povinnostem.

Identifikovaná osoba – povinnost přiznat daň, cože?

Identifikované osobě vzniká povinnost přiznat daň v následujících případech:

  • při pořízení zboží z jiného členského státu,
  • při přijetí plnění od osoby neusazené v tuzemsku s místem plnění v tuzemsku, v případě, že se jedná o poskytnutí služeb podle § 9 až 10d ZDPH, nebo dodání zboží s instalací nebo montáží nebo dodání zboží soustavami nebo sítěmi,
  • ve chvíli, kdy kupuje zboží, které získává zjednodušeným postupem uvnitř území EU formou třístranného obchodu,
  • pokud pořizuje v tuzemsku nový dopravní prostředek z jiného členského státu,
  • vystavuje doklad, na kterém je uvedena daň.

Identifikovaná osoba se v případě tuzemských transakcí chová jako neplátce a její činnost není zatížená daní. Což je zásadní rozdíl mezi identifikovanou osobou a plátci DPH.

Identifikovaná osoba a daňové přiznání

Identifikovaná osoba podává daňové přiznání pouze tehdy, pokud jí ve zdaňovacím období vznikla povinnost přiznat daň. Tato podmínka platí do 25 dnů po skončení zdaňovacího období. Zdaňovacím obdobím identifikované osoby je kalendářní měsíc.

Identifikovaná osoba nepodává kontrolní hlášení. Podává však souhrnné hlášení, které musí podat do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce, v němž poskytla službu s místem plnění v jiném členském státě na základě § 9 odst. 1 ZDPH. I zde existují určité výjimky. Souhrnné hlášení podnikatel podává pouze elektronicky.

Zrušení registrace identifikované osoby

Podnikatel může o zrušení registrace identifikované osoby požádat v případě, že:

  • za posledních 6 měsíců mu nevznikla povinnost přiznat daň z přijatých služeb, z dodání zboží s instalací nebo montáží, nebo mu nevznikla povinnost přiznat daň z pořízení dopravního prostředku nebo zboží, které je předmětem spotřební daně, nebo mu nevznikla povinnost podat souhrnné hlášení,
  • v tomto ani předchozím kalendářním roce podnikatel nepořídil zboží v hodnotě nad 326 tisíc Kč bez DPH,
  • podnikatel přestal vykonávat ekonomickou činnost.

Pokud chce mít podnikatel jistotu, že splní veškeré své zákonné náležitosti, doporučujeme obrátit se na specializovanou daňovou kancelář, které jsou ze zákona pojištěny, a to i pro případ špatně poskytnuté rady. V takovém případě by odpovědnost za chybu nebyla na samotném podnikateli, ale na poradci, který mu danou radu poskytl.

Přesvědčila jsem vás? Co dál? Co udělat? Napište mi e-mail s tím co Vás trápí a s čím chcete pomoc, já Vám odpovím a vyjádřím se Vám k Vašemu konkrétnímu případu. Nechci Vás nudit e-boky a podobnými nesmysly, které jsou tak univerzální, že stejně pořádně nebudete vědět co a jak. Identifikovaná osoba je totiž dobrým řešením jen pro někoho, jak jako všechny věci v účetnictví a daních.

Takže to, že pro Honzu je lepší být identifikovaná osoba neznamená, že pro Petra je tomu taky tak. Pro Petra je totiž lepší stát se rovnou plátcem DPH. Chcete to jednoduše univerzální e-book a s nikým se neotravovat? Pak za mě raději nepodnikejte, protože business je o kontaktech. Univerzální e-book není, jeho cílem je jen z Vás vylákat to nejdražší co máte, ale přidaná hodnota pro Vás 0. Není univerzální návod a kdo Vám tvrdí, že ano, ten lže a krade do pekla se hrabe. 😛

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.