Slevy pro fyzické osoby v roce 2022, aneb o kolik si polepší zaměstnanci a OSVČ

Nejzákladnější slevou je sleva na poplatníka. Uplatnit ji můžete vždy za celý rok. Od roku 2022 byla výše slevy na poplatníka zvýšena na 30 840 Kč. Pokud jste zaměstnanec uplatní za Vás slevu Váš zaměstnavatel pravděpodobně měsíčně tedy pokud u něj máte podepsané růžové prohlášení poplatníka. Pokud nevíte o čem je řeč, jedná o dokument uvedený vpravo. Obecně se mu říká růžové prohlášení, ale pokud ho vytisknete černobíle, tak to moc nedává smyl. Pokud jste OSVČ a zajímá Vás jaké jaké jsou slevy, tak jen nezapomeňte, až si to hodíte do kalkulačky, že se jedná o slevy roku 2022, tj. vy je uplatníte v daňovém přiznání za rok 2022, které budete podávat v roce 2023.

Tabulka níže uvádí přehled slev pro rok 2022

Slevu na dítě uvádím záměrně zvlášť a na konec, jelikož se v podstatě nejedná o slevu, ale jak říká zákon daňové zvýhodnění a toto zvýhodnění spočívá v tom, že je možné jen uplatnit na rozdíl od slev do záporné výše daňové povinnosti, které se pak říká daňový bonus.

Pokud si nejste s vyplněním přiznání jistí tak se raději obraťte na nějakého odborníka, který Vám ušetří čas a čas to jsou peníze.